Nenechte své zaměstnance pracovat v prašném prostředí. Jak lze vyčistit vzduch v náročném provozu?

09.10.2022

Průmyslová výroba produkuje v mnoha případech velké množství poletujících nečistot, jejichž dýchání není ničím zdravým a může negativně ovlivnit výkon vašich podřízených. Samozřejmě se nejedná jen o záležitost ochrany plic, nýbrž i o spokojenost a samotný výkon každého jedince. Jakými způsoby se dá daný jev elegantně vyřešit?

Prašné prostředí v dřevozpracujícím průmyslu
Prašné prostředí v dřevozpracujícím průmyslu

Nečekejte na první náznaky problémů

Majitelé i zaměstnanci nejrůznějších technologických firem si zajisté moc dobře uvědomují, jak enormní množství poletujícího prachu dokážou některé obory vytvořit během pouhé hodiny práce. Typicky se jedná o dřevozpracující průmysl, zámečnické dílny, textilní podniky, obor hornictví, ale například ani potravinářské odvětví není od tohoto jevu zcela odproštěno. Moderní doba však naštěstí nabízí poměrně jednoduchá a úsporná řešení, mezi něž se řadí i mlžící systémy.

Systémy s vodní mlhou existují v mnoha různých provedeních, z nichž má přirozeně každé své vlastní výhody, stejně jako nevýhody. Hlavním kritériem je fakt, zdali zrovna potřebujete vyčistit od prachu interiér, či exteriér. Zároveň je vhodné si dávat pozor na výběr mezi vysokotlakým a nízkotlakým řešením. 

Rychle se vypařující vodní mlha

Pro účely průmyslového provozu a čištění větších prostor, zajisté upněte svou pozornost na již zmíněnou vysokotlakou vodní mlhu. Ta je schopna pracovat na bázi velmi jemné mlhy, v níž má každá kapka rozměry pouhých několika desítek mikronů milimetru. Jaké výhody daná technologie nabízí? Alfou i omegou této invence je její schopnost chlazení a zbavování se prachu bez kontraproduktivního namočení podlahy i okolních předmětů. Nemusíte se tudíž bát zničení elektrických zařízení a dalších citlivých pomůcek ve vaší provozovně.

Do vnitřních prostor je vhodné zvolit speciální mlžné trysky s menším průměrem jednotlivých kapek, zatímco do exteriéru jsou vhodné naopak více mikronové mlžící trysky. Nejčastější rozmezí běžných trysek na vodní mlhu jsou dostupné s rozměry od patnácti až do sta mikronů. Přirozeně závisí i na tlaku vody, což je další podstatný faktor. Ať tak, nebo onak, nemusíte se v žádném případě bát extrémní spotřeby vody, jak si mnoho neinformovaných jedinců myslí. Decentní vodní mlha pro svůj provoz opravdu nevyžaduje závratné investice.

Statický větrák s vodní mlhou na snížení prašnosti
Statický větrák s vodní mlhou na snížení prašnosti

Několik základních druhů vodní mlhy

Je hned několik typů vodního mlžení, které lze nainstalovat. Nejběžnější variantou je pevná instalace vysokotlakého potrubí se speciálními mlhovými tryskami. Vysokotlaké potrubí s rozprašovacími tryskami je dodáváno ve dvou variantách. Prvním je nylonové potrubí, které je na instalaci jednoduší a též se lépe přizpůsobuje danému provozu. Avšak pro některé průmyslové provozovny je vhodnější nerezové potrubí, které je odolné vůči náročnějším vlivům.

Mlžící trysky je možné nainstalovat i na ventilátory s vodní mlhou. Je možné využít stojanové ventilátory s rozprašovačem vody, které lze umístit téměř kamkoliv v provozovně a dle potřeby s nimi hýbat. Druhou skupinou jsou větráky s vodní mlhou, které jsou statické a jsou instalovány na daná místa v halách, výrobních sekcích či v prostorech, kde je jejich využití nejžádanější. Do exteriéru a na větší plochy je vhodné mlžící dělo, které pokryje až 10 700 m². To se nejvíce využívá například na skládkách, zpracovávání uhlí, pískovnách, či jiných provozech, kde je velká koncentrace prachu či zápachu.

Všechny zmíněné systémy pracují s výkonnými vysokotlakými čerpadly, které dokáží vytvořit tlak 70 až 105 Bar. Tento tlak zajistí, že mikronové částice vody se odpaří a nevzniknou tak mokré skvrny na zemi či jiném povrchu, které by mohly být pro provoz nebezpečné.